zadanie nr 11

11. PARK EUROPEJSKI - STREFA SPORTU I REKREACJI


Opis zadania

W ramach zadania zrealizowane zostaną następujące prace:
- wykonanie projektu obejmującego plac zabaw, siłownię zewnętrzną oraz strefę Street Workaut;
- budowa nowoczesnego placu zabaw składającego się z dużego zestawu zabawowego, huśtawki typu bocianie gniazdo, przejazdu liniowego, gry Płkarzyki, stołu pingpongowego oraz elementów dodatkowych (5 ławek z oparciem, 2 kosze na śmieci, stojak na 8 rowerów, regulamin użytkowania placu zabaw);
- budowa siłowni zewnętrznej 8-stanowiskowej;
- budowa strefy Street Workaut/kalistenika
- wykonanie prac ziemnych i nasadzeń

Uzasadnienie potrzeby realizacji zadania oraz jego beneficjenci

Celem projektu jest stworzenie wyjątkowego miejsca do wypoczynku i aktywności ruchowej, integrującego mieszkańców Jelcza-Laskowic w każdym wieku.
Podczas rozmów na temat naszego miasta wielokrotnie przewija się kwestia braku miejsca, w którym można byłoby ciekawie spędzić czas, czy to w pojedynkę czy rodzinnie. Jelcz-Laskowice to prężnie rozwijające się miasto. Rozbudowuje się baza mieszkaniowa, powstają nowe sklepy... Jednak gdy pada pytanie: "co robisz/robicie w wolnym czasie?" odpowiedź najczęściej wygląda tak: "Jadę/ jedziemy do ... Wrocławia/ Oławy/ Oleśnicy/itp./itd. Gdzie można wyjść w Jelczu-Laskowicach? Nad Staw (gdy mamy dużo czasu, z dziećmi już rzadziej), do lasu (podobnie), na zakupy? Z dziećmi pozostaje plac zabaw (częściej "placyk"). Rodzice też się dobrze bawią stojąc (bo nie ma gdzie usiąść) i obserwując swoje pociechy...
Wizja naszej Gminy brzmi: "Gmina Jelcz-Laskowice - Chcę tu pracować, odpoczywać, żyć". Tylko z jakiej oferty możemy skorzystać w ramach tego odpoczynku? Wspólnie możemy stworzyć miejsce, które przynajmniej częściowo uzupełni tę lukę. Miejsce, które będzie zachęcać do aktywności, wypoczynku, wspólnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Stąd właśnie pomysł na projekt "PARK EUROPEJSKI" (nazwa robocza - od pobliskiego Osiedla Europejskiego). Położony pomiędzy Centrum Sportu i Rekreacji a basenem plac jest w tej chwili niezagospodarowany. Zbudowanie w tym miejscu parku rekreacyjnego, ze względu na atrakcyjną lokalizację sprawi, ze będzie on dostępny dla wszystkich mieszkańców naszego miasta.
"PARK EUROPEJSKI" to bezpieczne place zabaw dla dzieci w różnym wieku, rozbudowana oferta sportowa oraz miejsce spotkań i wypoczynku. Wielofunkcyjność umożliwiająca podejmowanie różnych form aktywności, dopasowanych do naszych potrzeb, możliwości czy też wieku.
Ponieważ fundusze Budżetu Obywatelskiego Jelcza-Laskowic nie pozwalają na realizację tak dużego zadania jednorazowo, zgłaszane zadanie dotyczy budowy części nazwanej "PARK EUROPEJSKI - Strefa Sportu i Rekreacji". Jest to etap, który może funkcjonować samodzielnie. Plac zabaw (m.in. duży zestaw zabawowy, huśtawka bocianie gniazdo, ponad dwudziestometrowy przejazd linowy, piłkarzyki, stół pingpongowy), siłownia zewnętrzna oraz street workaut.
Wielofunkcyjne tereny aktywności, przeznaczone dla użytkowników w różnym wieku, sprzyjają integracji zarówno w wymiarze sąsiedzkim jak i rodzinnym. Wzmacniają więzi międzypokoleniowe, pozwalają rodzicom na dawanie przykładu dzieciom - w jaki sposób ćwiczyć, ciekawie się przy tym bawiąc. Dzieci, którym przekazuje się takie wzorce także w przyszłości częściej będą prowadzić aktywny tryb życia.
Planowana Strefa sportu i rekreacji respektuje uwarunkowania i wymogi odnośnie kształtowania przestrzeni, wynikające z poziomu rozwoju motorycznego, wzrostu czy też umiejętności i podejmowanych aktywności różnych grup wiekowych. Seniorzy chętnie korzystają z urządzeń siłowni, a możliwość spacerowania i uczestniczenia w życiu społecznym ma ogromny wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną. Duża grupa osób w naszym mieście uprawia Nordic Walking, biega czy spaceruje na dłuższych dystansach. Teraz zyskają miejsce, gdzie będą mogli wykonać rozgrzewkę czy też rozbudować swoją aktywność o nowe elementy. Rodzice starszych dzieci będą mogli podejmować aktywność fizyczną obserwując jednocześnie swoje dzieci bawiące się na położonym obok placu zabaw. Młodszym dzieciom przyda się zacienione miejsce, gdzie w wózku będą się mogły przespać, podczas gdy ich rodzice będą ćwiczyć. Młodzież i bardziej aktywni dorośli, będą mogli rozwijać swoją sprawność na urządzeniach do street workingu/kalisteniki. Dzieci zmierzą się ze swoimi fizycznymi możliwościami i będą kreować rozmaite formy zabaw. place zabaw i rekreacji ruchowej są sercem lokalnej wspólnoty, gdzie spotykają się wszyscy jej członkowie.
W kolejnych etapach (nie objętych niniejszym zgłoszeniem), planowana jest budowa kortu tenisowego wraz ze ścianką tenisową, przygotowanie górki do zjazdów na sankach (w celu umożliwienia również aktywności zimowych), oraz "uzbrojenie" terenu w ścieżki pieszo-rowerowej, oświetlenie oraz elementy małej architektury. Rozbudowane strefy odpoczynku biernego pozwolą na odpoczynek po ćwiczeniach / zabawie lub po prostu zrelaksowanie się w otoczeniu przyrody. Projekt przewiduje etapowe nasadzenia zieleni, w postaci drzew oraz krzewów ozdobnych. Część nasadzeń zostanie wykonana już w pierwszym etapie - głównie w obszarze placu zabaw oraz pomiędzy strefą sportu i rekreacji a ul. Żurawią. Warte zastanowienia byłoby przeniesienie istniejącego placu zabaw w planowaną strefę rekreacji. W jego obecnym miejscu praktycznie bezkosztowo mogłoby powstać boisko do gry w boule (petanque) a dzieci mogłyby bawić się bezpiecznej - bez ryzyka uderzenia piłką czy nauki nowych, nie zawsze przez rodziców pożądanych słów oraz rozentuzjazmowanych graczy. Ciekawym pomysłem byłoby też wybudowanie wodnego placu zabaw lub pola do minigolfa.

Opis lokalizacji

Jelcz-Laskowice, dz. nr 31/11 AM-33, obręb Laskowice (plac pomiędzy budynkiem Centrum Sportu i Rekreacji a basenem)

Poszczególne elementy kosztów, wskazane przez wnioskodawcę

1wykonanie projektu3 000 zł
2plac zabaw składający się z dużego zestawu zabawowego, huśtawki typu bocianie gniazdo, przejazdu linowego, gry Piłkarzyki, stołu pingpongowego oraz elementy dodatkowe (5 ławek z oparciem, 2 kosze na śmieci, stojak na 8 rowerów, regulamin użytkowania placu zabaw)100 468,86 zł
3siłownia zewnętrzna 8-stanowiskowa32 441,25 zł
4Street Workaut30 994,77 zł
5wykonanie prac ziemnych i nasadzeń33 095,12 zł